Zasekol sa vám na prste zlatý prsteň? Nerobte paniku! Aj keď je to určite nepríjemné, prsteň sa vám určite podarí dať dole bez toho, aby ste ho museli poškodiť. Prečo sa prsteň zasekne a aké sú spôsoby na jeho bezpečné zloženie z prsta?
Možno tiež patríte k dámam, ktoré svoj zásnubný prsteň alebo obrúčku nikdy neskladajú a nosia ich už celé roky. Teraz ste sa rozhodli, že ich zložíte, no nejde to. Prečo je to tak? Najčastejšie ide o prirodzené zväčšenie, resp. zhrubnutie prsta z dôvodu pribúdajúceho veku. Avšak môže ísť aj o iné dôvody. Prsty zhrubnú napríklad v tehotenstve. Preto by na to tehotné ženy mali vopred myslieť a prsteň si zložiť alebo preložiť na iný prst, aby im neskôr nespôsobovalo problémy jeho zloženie.
| Prečítajte si: Ako sa o šperky starať v lete?
Prst môžete mať opuchnutý aj po zranení, po bodnutí hmyzom, či v dôsledku horúčav. Časté sú tiež opuchnuté prsty z dôvodu zavodnenia tela, prípadne vysokých horúčav. Stať sa teda môže prakticky čokoľvek. Ako ale v takej situácii zložiť zaseknutý prsteň?
Samozrejme, ak máte prsteň zaseknutý kvôli úrazu, nehýbte ním. Najprv počkajte, kým sa prst vylieči. Ak je však zaseknutý z dôvodu opuchu, prípadne len preto, že ste si skúšali prsteň nesprávnej veľkosti, zložíte ho niektorým z týchto spôsobov.
Samozrejme sa môže stať, že sa vám nepodarí odstrániť prsteň ani takýmito spôsobmi. Ak nejde o drahé alebo personalizované šperky a je to menej cenný prsteň, asi bude vhodné jeho prepílenie. Za týmto účelom môžete navštíviť zlatníka, ktorý má špeciálnu pílku. Ak je však prst poranený, mení farbu alebo v ňom strácate cit, choďte k lekárovi.
Ideálne je však preventívne si prstene občas skladať, aby ste sa týmto problémom vyhli. Akmáte pocit, že vám prsteň začína byť tesný, nechajte si ho zväčšiť alebo ho preložte na iný prst. Riešením je tiež nosiť ho na retiazke ako prívesok.
Neprehliadnite