Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Na ktorej ruke sa nosí obrúčka a zásnubný prsteň?

Kde sa nosí obrúčka a zásnubný prsteň?

Možno si poviete, že na túto otázku existuje jednoznačná odpoveď. Obrúčka sa nosí na prstenníku ľavej ruky! Áno, na Slovensku panuje táto tradícia. Nie všade vo svete je to však také jednoznačné. A čo potom v deň svadby so zásnubným prsteňom? Prišiel čas zložiť ho? V tomto článku sa dozviete, ako sa nosia prstene, na ktorom prste sa nosí obrúčka vo svete, ale aj na ktorom prste sa nosí zásnubný prsteň po svadbe. Pretože treba vedieť, ako nosiť prstene, aby ich krása zažiarila!

Z histórie obrúčky

Najskôr si však povieme čosi o tom, ako vznikla tradícia nosenia obrúčok a tiež prečo sa nosí obrúčka na ľavej ruke. Vedeli ste, že tento zvyk pochádza už zo starovekého Egypta? Egypťania totiž verili, že cez štvrtý prst na ľavej ruke, teda prstenník, prechádza žila, ktorá vedie priamo do srdca! Dokonca pre ňu aj existovalo pomenovanie, a to Vena Amoris. A práve takto vznikla tradícia nosenia obrúčok na ľavom prstenníku.

A čo vlastne obrúčka symbolizuje? Jej tvar, teda uzavretý kruh, ktorý nemá koniec, je symbolom nekonečnej lásky.

| Pozrite si našu ponuku personalizovaných náhrdelníkov

Kde sa nosí zásnubný prsteň a obrúčka na Slovensku

Aj keď je u nás tradíciou nosiť obrúčku na prstenníku ľavej ruky, nie je to striktne dané. Samozrejme, že si ju môžete podľa ľubovôle preložiť aj na pravú ruku. Dokonca u pravoslávne veriacich je to práve takto – obrúčka sa nosí na prstenníku pravej ruky. Na pravej ruke ju nosia tiež niektorí ľaváci, ktorým na ľavej ruke obrúčka jednoducho prekáža. Vedzte teda, že nič nepokazíte, ak si ju preložíte na druhú ruku, či dokonca na iný prst. Veď podstata obrúčky je predsa v niečom inom!

A ako je to so zásnubným prsteňom? Na ktorej ruke sa nosí zásnubný prsteň pred svadbou? A na ktorom prste nosiť prsteň po svadbe? Po zasnúbení, teda pred svadbou, sa zásnubný prsteň nosí taktiež na prstenníku ľavej ruky. Po svadbe máte viacero možností.

Niektoré dámy sa rozhodnú zásnubný prsteň odložiť. Nie je to však škoda? Myslíme si, že určite áno! Preto môžete zásnubný prsteň preložiť na prstenník pravej ruky, prípadne si ho dať na ktorýkoľvek iný prst, kde vám bude sedieť.

Ďalšou možnosťou je nosiť ho, spolu s obrúčkou, na prstenníku ľavej ruky. Na túto možnosť však myslite už pri výbere obrúčky. Je vhodné, aby sa oba šperky navzájom dopĺňali, aby sa k sebe hodili a aby ich kombinácia dobre vyzerala. Dnes je vrstvenie šperkov mimoriadne obľúbené. Aj preto čoraz viac žien nosí zásnubný prsteň a obrúčku spolu, na prstenníku ľavej ruky.

| Prečítajte si: Strom života. Aký má tento šperk význam? 

Kde sa nosí obrúčka vo svete?

Viete, na ktorej ruke sa nosí obrúčka v iných krajinách? Existuje všade rovnaká tradícia jej nosenia na prstenníku ľavej ruky? Určite nie. Ako je to teda?

  • Prstenník ľavej ruky. Na tomto prste sa nosí obrúčka u nás, v susednom Česku, ale aj vo väčšine západnej Európy, severnej Európy, v niektorých krajinách východnej Európy, ale aj v Kanade, USA, Austrálii, či na Novom Zélande.
  • Prstenník pravej ruky. V ktorých európskych krajinách panuje takáto tradícia? Na prstenníku pravej ruky sa nosí obrúčka v Maďarsku, Bulharsku, Grécku, Rusku, Poľsku, Srbsku, na Ukrajine, ale dokonca aj v Nemecku, či Nórsku.
  • Presúvanie obrúčky. Existuje tiež tradícia, kedy sa zásnubný prsteň nosí na prstenníku pravej ruky a po svadobnom obrade sa presunie na prstenník ľavej ruky. Jediný prsteň teda plní funkciu zásnubného prsteňa, aj obrúčky. Takto je to napríklad v Rumunsku, Brazílii alebo Turecku.

Aj keď sa tradície nosenia zásnubného prsteňa alebo obrúčky vo svete rôznia, jedna vec sa nemení. Obrúčka je symbolom nekonečnej lásky všade na svete! A nech už sa rozhodnete nosiť ju na ktoromkoľvek prste, jej význam ostáva rovnaký.

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

MjkzMjJm