Naša planéta je naozaj úžasná. Obdarovala nás totiž mnohými drahými kameňmi, medzi nimi aj zafírom. Prírodný zafír patrí medzi najžiadanejšie a najvzácnejšie drahokamy, a to vďaka jeho nádhernej farbe, ale aj možnostiam využitia pri výrobe šperkov.
Zafír je jedným zo štyroch drahých kameňov. Patrí teda do spoločnosti najdrahších kameňov na planéte, ktorými sú rubíny, diamanty, smaragdy a práve zafíry. Zafír je odroda minerálu korundu, pričom v červenej farbe ide o rubín. Zafíry sa ťažia na dekoratívne účely. Majú tvrdosť 9 v Mohsovej stupnici, čo z nich robí tretí najtvrdší drahokam.
| Prečítajte si: Rubín – jeden z najcennejších drahokamov
Najtypickejšou farbou zafíru je modrá. Prirovnanie „modrá ako zafír“ je teda úplne namieste. Intenzita modrej farby určuje kvalitu a cenu drahokamu. Najcennejší je modrý zafír, menej cenné sú atramentové a tmavé alebo na druhú stranu svetlé farby zafíru. Menej tradičné a preto aj vzácne, sú viacfarebné zafíry, ale aj zelené, žlté, či dokonca čierne zafíry
Odkiaľ pochádzajú zafíry? Ťažia sa najmä v Kambodži, Kolumbii, Indii a v Keni. Hojné náleziská sú aj v Afganistane, Austrálii, Nepále, či dokonca v USA. Avšak zafíry z rôznych oblastí sa navzájom líšia nielen chemickým zložením, ale aj vzhľadom.
Ktoré sú najcennejšie? Cennosť zafírov sa hodnotí nielen podľa intenzity základnej modrej farby, ale aj podľa prítomných sekundárnych farieb a ich intenzity. Najdôležitejšou je pre zafír farba, ktorá hovorí o jeho cene a kvalite.
| Prečítajte si: Krása šperkov so zirkónom
Ďalším kritériom kvality je spôsob, akým je zafír brúsený. Stred kameňa musí byť opracovaný tak, aby odrážal svetlo a farbu. Ak je zafír kameň v strede „mŕtvy“, teda neodráža svetlo ani farbu, nazýva sa to okno. Zafíry s veľkými oknami sa predávajú za nižšie ceny. Samozrejme, existujú aj menej cenné syntetické zafíry, vyrábané v laboratóriách.
Sú zafíry vzácne? Neupravené zafíry vysokej kvality je pomerne ťažké zohnať. Cena zafírov závisí od kvality kameňa, od toho, či už bol upravovaný, od jeho farby, brusu, veľkosti a tvaru. Cena sa teda môže pohybovať od pár desiatok eur, až po tisícky eur. Malý, ale kvalitný zafír pritom môže stáť desaťnásobok ceny väčšieho kameňa. Ak ide o kvalitný modrý zafír, cena sa pohybuje v tisícoch. Tmavý kameň zafír má totiž vyššiu cenu ako svetlý zafír. Aký najdrahší zafír bol predaný na aukcii? Išlo o zafíry Richelieu, ktoré sa predali za 8 358 520 dolárov.
„Vedeli ste, že zafíry boli objavené pred tisíckami rokov? Datujú sa do roku 957 pred Kristom.“
V minulosti mal zafír význam vernosti, úprimnosti a pravdy. Svojmu majiteľovi mal prinášať mier a radosť a chrániť ho pred zlými duchmi. V stredoveku zas verili, že má zafír liečivé účinky a pozitívne pôsobí na intelekt svojho nositeľa.
Ako je tomu dnes? Aj v súčasnosti je zafír považovaný za symbol vernosti. Zafír šperky preto obľubujú manželské páry ako symbol posilnenia ich zväzku. Mnohí ľudia tento kameň považujú za svoj talizman. Nosia šperky so zafírom, ktoré ich majú chrániť pred zlými a nečistými silami.
Páči sa vám zafír? Ak vás očaril svojou farbou a leskom, môžete si vybrať z našej ponuky šperkov so zafírom. Či už to bude modrý zafír prívesok na retiazke zo žltého zlata, zlatý náramok so zafírmi, jednoduché a elegantné zlaté náušnice so zafírom alebo luxusný zlatý prsteň so zafírom a diamantmi, je len na vás. Veríme však, že naše zafírové šperky sa pre vás stanú talizmanmi a v partnerskom živote podporia vernosť a súdržnosť.