Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Rubín – jeden z najcennejších drahokamov

Rubín – jeden z najcennejších drahokamov

Červená je farbou tých najintenzívnejších emócií – od lásky a vášne, až k hnevu a zúrivosti. Presne tie isté pocity vo vás môže vyvolať červený rubín, ktorý je označovaný aj ako symbol moci, bohatstva a vášne.

Čo je rubín?

Rubín je červenou odrodou korundu. Je tvrdý a odolný (9 na Mohsovej stupnici) a má ideálne vlastnosti pre brúsenie. Pomenovanie rubín pochádza z latinského slova „rube", čo znamená červený. Rubín obsahuje chróm a práve vďaka nemu má krásnu červenú farbu. Čím viac chrómu, tým je farba rubínu sýtejšia. Môže mať teda rôzne odtiene – od ružovej, až po výraznú červenú. Najžiadanejšou farbou rubínu je tzv. „holubičia krv“. Ide o drobné rubíny, ktoré však dosahujú hodnotu desiatok tisíc eur za karát.

Väčšina rubínov v minulosti pochádzala z Indie. Dnes sú vývozcami rubínov krajiny ako Thajsko, Vietnam, Kambodža, ale aj India. Prírodný rubín sa na Slovensku nevyskytuje.

| Prečítajte si: Krása šperkov so zirkónom

Syntetický rubín

Syntetický rubín vytvoril v roku 1877 francúzsky chemik EdmondFrémy, keď tavil oxid hliníka a oxid olova v porcelánovej mise. Jeho postup v roku 1902 upravil Verneuil, pričom táto metóda na výrobu syntetických rubínov sa, prakticky nezmenená, používa dodnes. Syntetický rubín je lacnejší ako pravý prírodný rubín. Voľným okom však rozdiel nezbadáte.

Z histórie rubínov

Rubín – kameň, ktorý už prvé kultúry uctievali kvôli jeho podobnosti s farbou krvi. Už v dávnej minulosti ľudia verili, že rubíny majú silu života. Podobne ako krv, ktorá prúdi v žilách. Rubín možno považovať za jeden z historicky najvýznamnejších farebných kameňov. Spomínal sa dokonca už v Biblii a spájaný bol s krásou a múdrosťou.

V prvom storočí n. l. ho rímsky učenec Plínius opísal vo svojej Prírodopisnej histórii, kde sa zameral na hustotu a tvrdosť rubínov. V Európe bol rubín obľúbeným klenotom kráľovských rodín a vyšších vrstiev. Tie verili, že rubín im zaručí zdravie, bohatstvo, múdrosť a úspech v láske.

Ako je teda zrejmé, rubín je tu s nami už po stáročia. Niet divu, že ho opriadlo množstvo legiend. Indovia kedysi verili, že rubíny im zabezpečia život v mieri. V Barme patrili rubíny ku kameňom, ktoré zabezpečia bojovníkom neporaziteľnosť. Ľudia kedysi dokonca tvrdili, že rubín dokáže priviesť vodu k varu, pretože má veľkú vnútornú silu.

Prečo je rubín taký obľúbený?

V prvom rade pre jeho krásu a žiarivú farbu. Niektoré druhy rubínov dokonca môžu fluoreskovať na svetle, čo im dodáva ešte väčší lesk. Aj dnes sú rubíny symbolom vášne a sú tak ideálnym romantickým darčekom. Rubín tiež symbolizuje úspech a bohatstvo. Veľkou výhodou rubínu je to, že ani po čase nestratí svoj lesk. Šperk s rubínom je tak aj po rokoch krásny. Zaujímavosťou je, že rubín je drahokam mesiaca júl a znamenia baran a lev. Je teda dokonalým darčekom aj pre dámy narodené v tomto znamení. Tradične sa šperky s rubínom darujú aj na 40. alebo 50. výročie svadby.

Viete, že rubínu sa pripisujú aj mnohé liečivé účinky? Pomáha vraj k správnemu fungovaniu obehovej sústavy, má afrodiziakálne účinky, vyrovnáva krvný tlak a mierni menštruačné bolesti. Nositeľovi má priniesť energiu do života, silu a emocionálnu vyrovnanosť.

Keďže prírodný rubín je v prírode čoraz vzácnejší, cena rubínov a šperkov s rubínmi stále rastie. Rubín teda môžete považovať aj za skvelú investíciu. Zatúžili ste po šperku s týmto vzácnym kameňom? Zvoľte si prsteň s rubínom a diamantmi v bielom zlate. Biele zlato podčiarkne výraznú farbu rubínu a číre diamanty budú dokonalým kontrastom k výraznej červenej. Takýto šperk vás vďaka svojej kráse nikdy neomrzí. A ktovie, možno vám tak, ako v legendách, prinesie šťastie, zdravie a bohatstvo.

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

MWFlYWM