Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Krása šperkov so zirkónom

Krása šperkov so zirkónom

Možno vlastníte zlato a zlaté šperky so zirkónom a nič o ňom neviete. Čo je to vlastne zirkón a aké šperky sa z neho vyrábajú?

Čo je zirkón

Zirkón je jedna z najstarších minerálnych látok, ktorá bola na našej planéte objavená a analyzovaná. Kryštál zirkónu sa našiel v Austrálii a jeho vek je odhadovaný na 4,4 miliardy rokov! Zirkón je drahý kameň s chemickým názvom kremičitan zirkoničitý a chemickou značkou ZrSiO4. Jeho bežná farba je hnedá alebo tmavočervená.

Existuje však aj zirkón, ktorý sa vyrába synteticky. V priemyselných podmienkach sa navodia procesy, ktoré v prírode vedú k vzniku minerálu. Takýmto spôsobom vzniká zirkón v laboratóriu. Prečo sa takéto zirkóny vyrábajú? Ak sa totiž zirkón vyrobí v priemyselných podmienkach, je bez znečistení a kazov a je bezchybný. Zároveň je takýto kameň lacnejší ako pravý zirkón. Vyrábané zirkóny môžu mať rôzne farby.

Farbu zirkónu však ovplyvňuje aj to, či obsahuje iné látky, napríklad tórium alebo urán. Zirkón tak môže byť aj žltý, modrý, zelený, fialový, červený alebo hnedý. K najdrahším a najobľúbenejším patria modré zirkóny. Dokonalá je napríklad kombinácia biele zlato a modrý zirkón.

Zirkón verzus diamant. Ako ich rozoznáte?

Zirkón sa veľmi často pri výrobe šperkov upravuje do rozličných tvarov, napríklad do oválov. Bežné je však tiež to, že sa zirkón brúsi ako diamant, čiže do podoby briliantov. Takto vybrúsený zirkón veľmi pripomína diamant a laik nemusí spoznať rozdiel. Výhodou je, že šperk so zirkónom je omnoho lacnejší ako šperk s diamantom. Treba však myslieť na to, že zirkón nikdy nedosiahne krásu diamantu. Prečo? Je totiž omnoho mäkší ako diamant a po čase tak postupne zmatnie a môže strácať lesk.

| Prečítajte si: 5 najčastejších mýtov o zlate. Veríte im aj vy?

Taktiež platí, že diamant je výlučne prírodného pôvodu. Aj pravé zirkóny sú prírodného pôvodu. No ako sme už spomenuli, dajú sa vyrábať aj priemyselne. Ako teda zirkón a diamant od seba odlíšite? Je viac možností:

  • Skúška tvrdosti – ostrou hranou kameňa prejdite po skle. Diamant zanechá ryhu. Zirkón sklo iba mierne poškriabe. Pozor, pri takomto teste by ste zirkón mohli zničiť!
  • Skúša dýchnutím – ak dýchnete pri izbovej teplote na zirkón, je dlhšie zahmlený. Diamant je do dvoch sekúnd opäť číry.
  • Preskúmanie v klenotníctve – klenotník dokáže pod špeciálnou lupou rýchlo rozoznať zirkón od diamantu. Zirkóny, ktoré sa používajú pri výrobe šperkov, sú zväčša umelé a tak sú dokonalé, bez chybičiek, a farebných odchýlok. Naopak, diamant ako prírodný materiál môže mať drobné odchýlky vo farbe, dokonca aj drobné nedokonalosti.

Nič zo spomenutého však zirkón nedegraduje. Je to dokonalý kameň, ktorý dodá vašim šperkom krásu a lesk. Navyše, jeho výhodou je farebnosť, cenová dostupnosť a aj možnosť dopriať si šperk s viacerými kameňmi. Šperky, v ktorých sa používa zirkón sú rôznorodé, obsahujú aj viac kameňov, sú zaujímavé a často aj pestré. Môžete si tak dopriať skutočne krásne rozmanité šperky so zirkónmi!

Šperky so zirkónom

Keďže zirkón môže byť rôznych farieb, pri výrobe šperkov je veľmi obľúbený. Zirkón býva osadený tak do zlatých a strieborných, ako aj do bronzových, platinových, či oceľových šperkov. S jeho použitím sa vyrábajú samozrejme aj rôzne personalizované šperky.

Samozrejme, nádherné a cenovo dostupné šperky so zirkónom nájdete aj u nás. Kombinácia zlato a zirkón je podľa nášho názoru nesmrteľná a tieto šperky si zamiluje každá dáma! Aké zirkónové šperky u nás nájdete?

Výber je len na vás. Ale naše šperky so zirkónom vám nepochybne spravia radosť a rozžiaria váš „look“.

Pozrite si našu ponuku personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ODFhYjh