Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Rozdiel medzi žltým a bielym zlatom. Poznáte ho?

Rozdiel medzi žltým a bielym zlatom. Poznáte ho?

Možno si poviete, že táto otázka je úplne zbytočná. Rozdiel medzi žltým a bielym zlatom je predsa viditeľný na prvý pohľad! Žlté zlato je žlté a biele je biele! Nie je to však všetko. Je v tom omnoho viac. Aký je teda rozdiel medzi bielym a žltým zlatom?

Trochu z histórie žltého a bieleho zlata

Možno ste si všimli, že donedávna neboli šperky z bieleho zlata až také populárne. Prvou voľbou, pokiaľ ide o obrúčky, ale aj rôzne iné zlaté šperky, bolo žlté zlato. Je pravda, že biele zlato je omnoho „mladšie“ ako žlté zlato. Biele zlato, resp. táto zliatina zlata, vznikla v prvej polovici dvadsiateho storočia. Jedným z dôvodov, prečo vlastne biele zlato vzniklo, bol ten, že je odolnejšie a tvrdšie ako žlté zlato.

Ďalší dôvod bol, že zlatníci chceli vytvoriť podobný kov ako platina, ktorá bola v tom čase nedostatková. A výhodou bolo najmä to, že biele zlato bolo (aj je) omnoho lacnejšie ako platina. Biele zlato si získalo popularitu najmä po druhej svetovej vojne a dodnes a vyrába v mnohých variáciách jeho zliatin.

Žlté zlato

Vráťme sa teraz ku klasickému a „staršiemu“ žltému zlatu. Možno máte doma viac šperkov zo žltého zlata a všimli ste si, že každé z nich má mierne odlišný odtieň. Čím to je? Môže byť totiž vyrobené z rôznych zliatin. Zliatina žltého zlata obsahuje aj striebro a meď. Kým čisté rýdze zlato je žlté až žlto-oranžové, pridané striebro ho mierne zosvetlí a meď ho môže sfarbiť do červena.

Aké sú výhody žltého zlata?

  • Je hypoalergénne, vhodné pre každého
  • Pôsobí elegantne a klasicky
  • Je ľahšie na manipuláciu, resp. výrobu šperkov (pre klenotníkov)

Malou nevýhodou žltého zlata môže byť to, že v niektorých zliatinách môže po istom čase sčernieť. To sa však dá upraviť – či už svojpomocne alebo u zlatníka.

| Prečítajte si: Ako vyčistiť zlato? Poznáme overené spôsoby!

Biele zlato

Čo je biele zlato? Takisto sa jedná o zliatinu a treba povedať, že biele zlato v prírode neexistuje. Je vyrobené miešaním kovov. Je to teda zliatina zlata a bielych kovov, ako napríklad striebro, paládium, mangán, zinok, nikel. Aby malo biele zlato pekný a lesklý povrch, je potrebné jeho ródiovanie. Čo to znamená? Biele zlato sa potiahne povrchovou vrstvou rhódia, vďaka čomu sa docieli krásny vzhľad bieleho zlata. Zároveň rhódium zabezpečí ochranu pred alergickou reakciou (keďže mnoho ľudí má alergiu na nikel, ktorý sa do bieleho zlata niekedy pridáva).

Prívesok z bieleho zlata

Výhody bieleho zlata:

  • Je mimoriadne moderné, v súčasnosti azda najobľúbenejšie
  • Je cenovo dostupné
  • Trvácne a odolné
  • Veľmi dobre vyzerá s kameňmi rôznych farieb

Má biele zlato nevýhody? Za nevýhodu sa považuje to, že je nutné ho rhódiovať. Po niekoľkých rokoch môže stratiť lesk a vtedy je potrebné opätovne ho potiahnuť vrstvou rhódia.

Je rozdiel v karátoch, či obsahu zlata?

Nie je. Množstvo zlata v šperku sa vyjadruje v karátoch. Takže nezáleží na tom, akú farbu zlata si vyberiete. Ak ide napr. o 14 karátové zlato, nezáleží na tom, či je žlté alebo biele. Vždy obsahuje 58,5 % čistého zlata. 18 karátové zas 75% čistého zlata a tak ďalej.

| Prečítajte si: Rýdzosť a punc zlata. Všetko, čo potrebujete vedieť!  

Ďalšie obľúbené farby zlata

Aké zlato ešte poznáme? Šperk z cenného rýdzeho zlata asi vlastniť nemôžete. Rýdze zlato bez prímesí je totiž mäkké a náchylné na poškodenie. Šperky z neho by boli veľmi nepraktické.
Poznáme tiež ružové zlato, ktoré obsahuje rovnaké kovy ako žlté zlato. Je v ňom však o čosi viac medi a preto je sfarbené doružova. To isté platí tiež pre červené zlato, ktoré obsahuje ešte viac medi.

A aké zlato sa najviac páči vám? Ktorému odtieňu zlata, resp. ktorej zliatine, dávate prednosť? Veríme, že naše šperky sa vám páčia vo všetkých prevedeniach!

Zdroje:
https://dennikn.sk/blog/2938817/biele-zlato-vs-zlte-zlato/

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ZmRkYWI1