Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Ako vyčistiť zlato? Poznáme overené spôsoby!

Ako vyčistiť zlato? Poznáme overené spôsoby

Či už svoje zlaté šperky dennodenne nosíte alebo sú to staré šperky, ktoré vytiahnete len pri výnimočných udalostiach, po nejakom čase sa môžu ušpiniť alebo sčernieť. Vtedy je čas na profesionálne, prípadne domáce čistenie šperkov. Ako na zlato, aby bolo opäť ako nové?

Čistenie zlata doma

Čistenie zlata vôbec nemusí byť časovo ani finančne náročné. Dokonca zlato nemusíte odniesť do zlatníctva. Zvládnete to pokojne aj doma. Samozrejme, spôsob čistenia závisí od typu zlata, stupňa ušpinenia, či vašich možností. Prinášame vám však niekoľko tipov, ktoré prezradia, ako vyčistiť začiernené zlato doma.

1. Bežné nečistoty

Ako vyčistiť zlato od bežných nečistôt ako napríklad mastnota? Veľmi jednoducho. Stačí použiť bavlnenú handričku, ktorou šperk vyleštíte. Ak to nepomáha, použite zubnú kefku s jemnými štetinami. Do hrnčeka s teplou vodou pridajte kvapku saponátu, namočte kefku a šperk jemne šúchajte.

2. Zelené škvrny

Ak sa na vašom šperku objavili zelené škvrny, pomôže kyselina citrónová. Ako vyčistiť zlatú retiazku alebo iný šperk za pomoci kyseliny citrónovej? Šperk do nej namočte na cca 10 minút. Použiť môžete šťavu z citróna či tzv. citrodeko, zmiešané s vodou. Po namočení šperk opláchnite.

Účinný je aj pivný roztok. Do svetlého piva namočte šperk a nechajte postáť. Potom vydrhnite handričkou alebo jemnou kefkou.

3. Začiernené zlato šperky

Vedeli ste, že môžete použiť na čistenie zlata alobal? Je to jednoduché. Na dno hrnčeka položte alobal. Naňho uložte šperk a zasypte ho sódou bikarbónou. Zalejte to vriacou vodou a nechajte stáť cca 30 minút. Potom šperk opláchnite. Rovnako môžete postupovať aj s pridaním soli. Šperk v hrnčeku s alobalom a soľou povarte cca 15 minút.

Zákazníci sa často pýtajú, ako vyčistiť biele zlato. Ak máte zašpinené biele zlato – náušnice, retiazky, náramky, či akýkoľvek iný šperk, postupujte rovnako, ako pri žltom zlate. Ak sa vám šperky týmto spôsobom nepodarilo vyčistiť, zrejme bude nutný zásah profesionála.

Profesionálne čistenie zlata

V zlatníctvach si môžete zakúpiť špeciálne roztoky a handričky, ktoré slúžia na profesionálne čistenie zlata v domácich podmienkach. Toto čistenie je veľmi jednoduché, spoľahlivé a účinné. No ako vyčistiť zlaté náušnice, retiazky, či ďalšie šperky, na ktorých sa objavili drobné škrabance? To doma nezvládnete. V zlatníctvach sa totiž používajú ultrazvukové čističky a rotačné stroje, ktoré môžu vyčistiť aj takéto šperky.

Riskovať domáce čistenie by ste nemali v prípade, ak máte zlaté šperky s drahými kameňmi. Neodborné čistenie by ich mohlo poškodiť. Takéto šperky teda radšej zverte do rúk klenotníkovi.
Krásu šperkov zachová vhodná starostlivosť

Aby ste podobným problémom predišli, mali by ste sa o svoje zlaté šperky príkladne starať. Čo to znamená?

  • Šperky vhodne skladujte. Ideálne v šperkovnici s látkovým poťahom a na tmavom mieste, aby šperk nebol vystavený slnečnému svetlu.
  • Pri práci si šperky skladajte. Vyhnete sa ich poškriabaniu a znečisteniu.
  • So šperkmi sa nekúpte. Zvlášť vtedy, ak používate pílingovú kozmetiku. Tá môže váš šperk poškriabať.
  • Šperky odkladajte aj na noc. Počas spánku taktiež môže dôjsť k ich znehodnoteniu. Retiazky sa môžu ľahko roztrhnúť, do prstienkov a náušníc sa môžu zachytiť vlákna z posteľnej bielizne, prípadne sa môžu jemné šperky ohnúť.

Veríme, že krásu svojich šperkov chcete zachovať navždy. Tieto rady vám v tom určite pomôžu!

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

Y2VkYjkw