Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   



Rýdzosť a punc zlata. Všetko, čo potrebujete vedieť!

Rýdzosť a punc zlata. Všetko, čo potrebujete vedieť!

Kupujete si nový šperk? V tom prípade by ste pozornosť nemali venovať len kvalite spracovania a estetickej stránke. Zamerať by ste sa mali na rýdzosť zlata alebo drahého kovu, a teda na puncové značky, ktoré by každý šperk mal mať. Aký je zoznam puncových značiek, ako zistiť rýdzosť zlata a čo všetko si všímať pri kúpe šperkov z drahých kovov?

Čo sú puncové značky a kto ich vydáva

Puncová značka je symbol, ktorý sa nachádza na každom šperku z drahého kovu. Pokiaľ ide o zoznam puncových značiek, šperky z drahého kovu sú spravidla opatrené tromi značkami, a to rýdzostné, zodpovednostné a štátne puncové značky. Kým rýdzostné a zodpovednostné puncové značky na šperk dávajú jeho výrobcovia, štátne puncové značky môže na šperk dať len Puncový úrad SR. Puncovanie štátnymi puncovými značkami a zodpovednostnými značkami je povinné. Čo tieto značky hovoria o šperku?

1. Štátne puncové značky

Už podľa tvaru značky sa dá poznať druh kovu a jeho rýdzosť. Štátne puncové značky svedčia o tom, že šperk je úradne skontrolovaný. Ich prehľad nájdete v tejto tabuľke:

Slovenské puncové značky

2. Rýdzostné značky

Na šperku môžu, ale aj nemusia byť uvedené. Hovoria o tom, aká je rýdzosť zlata alebo drahého kovu, z ktorého je šperk vyrobený. Hodnotu určuje tzv. karát (kt), ktorý určuje podiel drahého kovu v zliatine. Aká rýdzosť jednotlivých kovov sa používa pri výrobe šperkov na Slovensku?

| Pozrite si ponuku našich personalizovaných šperkov.

Zlato:

  • 9 karátové zlato – označené ako rýdzosť zlata 375. To znamená, že v zliatine sa nachádza 37,5 % zlata.
  • 14 karátové zlato – rýdzosť zlata 585. Pomer zlata v zliatine je 585/100.
  • 18 karátové zlato – má punc zlata 750. Pokiaľ ide o 750 zlato cena týchto šperkov sa pohybuje vyššie, keďže šperk obsahuje vyšší podiel rýdzeho zlata.
  • 24 karátové alebo čisté rýdze zlato – označuje sa číslom 999. Na výrobu šperkov sa však nepoužíva, pretože je mäkké a náchylné na poškodenie.

Striebro:

Na výrobu šperkov sa u nás využíva najmä tzv. klenotnícke alebo sterling striebro, ktoré má v sebe 92,5% striebra a zvyšok sú prímesi. Označuje ho 925 punc na šperku.

Platina:

Najčastejšie sa môžete stretnúť s platinovými šperkmi s označením rýdzosti 950.

Zodpovednostné značky

Ide o označenie, pridelené registrovanej spoločnosti, ktorá predáva drahé šperky alebo samotnému zlatníkovi. Táto značka sa používa na puncovanie zlata alebo drahých kovov dovezených z iných krajín, za ktoré však daná firma berie zodpovednosť. Podobné sú výrobné značky, ktoré sa však razia na šperky vyrobené danou firmou na území SR.

Aké šperky musia mať punc?

Všetky šperky, ktoré sú vyrobené na Slovensku, a sú zo zliatin zlata, striebra alebo platiny, musia mať zodpovednostnú a následne aj štátnu puncovú značku. A čo zahraničné puncové značky? Záleží od krajiny pôvodu. Slovenský puncový úrad uznáva puncové značky Českej republiky, krajín, ktoré podpísali Viedenskú konvenciu a tiež krajín, ktoré majú so Slovenskom Dohodu o vzájomnej platnosti puncových značiek.

Po kontrole puncových značiek si môžete byť istý, že nakupujete len kvalitné šperky.

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

Mjc2YzUw