Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Zlaté vs. pozlátené šperky. Spoznáte hneď rozdiel?

Zlaté vs. pozlátené šperky. Spoznáte hneď rozdiel?

Azda nikomu treba hovoriť, že zlaté šperky sú cennejšie ako pozlátené. Rozdiel je predsa zásadný. Pozlátené šperky sú vyrábané nanesením vrstvy zlata na povrch iného materiálu. Zlaté šperky sú, samozrejme, vyrobené zo zlata a jeho zliatin. Je však možné rozoznať zlatý a pozlátený šperk už na prvý pohľad?

Čo sú zlátené alebo pozlátené šperky

Pozlacovanie šperkov, ktoré sa označuje aj ako plátkové zlatenie, je nanesenie zlata na povrch kovového alebo nekovového materiálu – šperku. Pri plátkovom pozlacovaní sa na predmet nanáša tenká zlatá fólia, známa aj ako pozlátka alebo pozlátko. Avšak pri pozlacovaní neplatí žiadna regulácia. To znamená, že pri tvorbe takéhoto šperku alebo pozláteného predmetu môže byť použitá veľmi tenká povrchová vrstva zlata a spravidla je aj s nízkym stupňom rýdzosti.

| Pozrite si ponuku našich personalizovaných šperkov.

Ako teda spoznáte pozlátené šperky? Jednou z možností môže byť aj označenie. Pozlátené šperky nemajú punc, môžu však byť opatrené špeciálnym označením, a to:

 • 14 KGP – pričom GP je skratka od anglických slov GoldPlated (pozlátené). Znamená to, že predmet je pozlátený 14 karátovou pozlátkou.
 • 14K GEP – GEP je skratka od slov GoldElectroplated – ide o galvanické pokovovanie, čiže aplikácia tenkej vrstvy zlata pomocou jednosmerného elektrického prúdu.
 • GoldWash – ide o tzv. vintage striebro, opatrené veľmi tenkou vrstvou zlata.
 • 10 Microns – tento údaj hovorí o tom, akú hrúbku má pozlátenie. V tomto prípade je to 1 micron, čiže 0,001 mm.
 • BondedGold – takto boli označované staré pozlátené šperky, najmä vo Veľkej Británii.

Tieto označenia pozlátených šperkov teda rozlišujú rôzne metódy zlátenia, ale aj to, aký materiál je vlastne zlátený, prípadne sa rôzne označenie zlátených šperkov rozlišuje podľa krajín. Samozrejme, množstvo pozlátených šperkov žiadne označenie nemá. Aj to je teda dôkaz o tom, že nie sú zlaté. Pretože každý zlatý šperk vždy musí mať punc!

Aké sú výhody a nevýhody zlátených šperkov?

Za jedinú ich výhodu sa dá považovať ich nižšia cena. Ak teda chcete šperk, ktorý bude vyzerať akozlatý, no nechcete investovať, siahnete po pozlátenom kúsku. Avšak za minimálnu cenu dostaneteaj minimálnu kvalitu. Zlátenie sa totiž po čase ošúcha, degraduje. Šperk môže zoxidovať a nechávaťna pokožke stopy. Existuje tu tiež riziko alergických reakcií, pretože nemusí byť jasné, aký kov bolvlastne zlátený. Po ošúchaní tenkej povrchovej vrstvy zlata môže dôjsť k alergiám.

Zlaté vs. pozlátené šperky. Spoznáte hneď rozdiel?

| Prečítajte si: Alergia na šperky. Aké sú prejavy a čo s tým?

Zlato – trvácne, krásne a hodnotné

Vždy je teda lepšie dať prednosť zlatu. Za svoje peniaze dostanete skutočnú kvalitu a hodnotný šperk, ktorý bude vyzerať rovnako aj po dlhej dobe. Aké sú najväčšie výhody zlata?

 • Je trvácne a stále
 • Zlato je hodnota, ktorá sa časom zvyšuje
 • Je vode odolné
 • Je antialergické
 • Môžete ho recyklovať (nechať si z neho vyrobiť iný šperk)
 • Dá sa ľahko vyleštiť a opraviť
 • Jeho farba je stála
 • Je krajšie ako zlátené šperky

Šperky zo zlata alebo šperkárskych zlatých zliatin, sú teda najhodnotnejšie. O rýdzosti zlata vás informujú karáty, ako sme si už povedali v inom článku. Čím viac karátov, tým vyšší podiel čistého zlata a tiež hlbšia farba zlata.

Ako spoznáte zlatý šperk?

Dôležité je sledovať nielen informáciu o karátoch na vašom zlatom šperku, ale aj to, kto bolpôvodcom puncovania zlatého šperku. Dá sa pravosť zlata otestovať aj iným spôsobom? Určite áno.Zlatý šperk dokážete rozpoznať aj voľným okom, ak sa zameriate na tieto detaily:

 1. Pozrite si styčné plochy šperku – či sa tu neolupuje alebo nestráca farba.
 2. Priložte šperk k magnetu – zlato je nemagnetické! To však aj niektoré ďalšie kovy, čiže tento testnie je spoľahlivý.
 3. Porovnajte hmotnosť – ak máte doma zlatý šperk podobnej hmotnosti, ako ten, o ktorom isteneviete, či je zlatý, porovnajte hmotnosť. Ak je šperk ľahký, zlato to nebude.
 4. Test šúchaním – zlato sa v žiadnom prípade neošúcha. Skúste teda šperk poriadne trieťhandričkou.
 5. Kupujte len u overených predajcov – ak nakúpite zlaté šperky u nás, určite dostanete kvalitu!

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

YjU1YTBhN