Azda nikomu treba hovoriť, že zlaté šperky sú cennejšie ako pozlátené. Rozdiel je predsa zásadný. Pozlátené šperky sú vyrábané nanesením vrstvy zlata na povrch iného materiálu. Zlaté šperky sú, samozrejme, vyrobené zo zlata a jeho zliatin. Je však možné rozoznať zlatý a pozlátený šperk už na prvý pohľad?
Pozlacovanie šperkov, ktoré sa označuje aj ako plátkové zlatenie, je nanesenie zlata na povrch kovového alebo nekovového materiálu – šperku. Pri plátkovom pozlacovaní sa na predmet nanáša tenká zlatá fólia, známa aj ako pozlátka alebo pozlátko. Avšak pri pozlacovaní neplatí žiadna regulácia. To znamená, že pri tvorbe takéhoto šperku alebo pozláteného predmetu môže byť použitá veľmi tenká povrchová vrstva zlata a spravidla je aj s nízkym stupňom rýdzosti.
| Pozrite si ponuku našich personalizovaných šperkov.
Ako teda spoznáte pozlátené šperky? Jednou z možností môže byť aj označenie. Pozlátené šperky nemajú punc, môžu však byť opatrené špeciálnym označením, a to:
Tieto označenia pozlátených šperkov teda rozlišujú rôzne metódy zlátenia, ale aj to, aký materiál je vlastne zlátený, prípadne sa rôzne označenie zlátených šperkov rozlišuje podľa krajín. Samozrejme, množstvo pozlátených šperkov žiadne označenie nemá. Aj to je teda dôkaz o tom, že nie sú zlaté. Pretože každý zlatý šperk vždy musí mať punc!
Za jedinú ich výhodu sa dá považovať ich nižšia cena. Ak teda chcete šperk, ktorý bude vyzerať akozlatý, no nechcete investovať, siahnete po pozlátenom kúsku. Avšak za minimálnu cenu dostaneteaj minimálnu kvalitu. Zlátenie sa totiž po čase ošúcha, degraduje. Šperk môže zoxidovať a nechávaťna pokožke stopy. Existuje tu tiež riziko alergických reakcií, pretože nemusí byť jasné, aký kov bolvlastne zlátený. Po ošúchaní tenkej povrchovej vrstvy zlata môže dôjsť k alergiám.
| Prečítajte si: Alergia na šperky. Aké sú prejavy a čo s tým?
Vždy je teda lepšie dať prednosť zlatu. Za svoje peniaze dostanete skutočnú kvalitu a hodnotný šperk, ktorý bude vyzerať rovnako aj po dlhej dobe. Aké sú najväčšie výhody zlata?
Šperky zo zlata alebo šperkárskych zlatých zliatin, sú teda najhodnotnejšie. O rýdzosti zlata vás informujú karáty, ako sme si už povedali v inom článku. Čím viac karátov, tým vyšší podiel čistého zlata a tiež hlbšia farba zlata.
Dôležité je sledovať nielen informáciu o karátoch na vašom zlatom šperku, ale aj to, kto bolpôvodcom puncovania zlatého šperku. Dá sa pravosť zlata otestovať aj iným spôsobom? Určite áno.Zlatý šperk dokážete rozpoznať aj voľným okom, ak sa zameriate na tieto detaily: