Ak sa zaujímate o kulinárske umenie, možno ste už zaregistrovali aj jedlé zlato. Ak však pre vás zlato predstavuje skôr krásne personalizované šperky, či obchodovateľnú komoditu, zrejme vás pojem jedlé zlato prekvapí. A možno vás ešte viac prekvapí fakt, že jedlé zlato nie je novinkou posledných rokov! Ako dlho sa zlato konzumuje a aký je význam jedlého zlata?
Prvé zmienky o konzumácii zlata pochádzajú už od starých Egypťanov. Tí verili, že zlato máočistnú silu, a že vyčistí dušu, ale aj telo človeka. Zlato sa používalo ako zložka rôznychalchymistických elixírov. Miešalo sa napríklad do nápojov mladosti. V jeho magickú a liečivú siluverili aj Mayovia. Neskôr, konkrétne v stredoveku, sa zlato stalo súčasťou vtedajšieho liečiteľstva.Stredovekí lekári ho napríklad považovali za liek proti artritíde.
| Prečítajte si: Šperky v minulosti a dnes. Aký je ich význam?
Svoje miesto v medicíne má zlato aj dnes. Okrem rôznych zlatých masiek a wellness kúpeľov, ktoré majú oddialiť proces starnutia, bolo zlato ešte nedávno bežnou zubnou výplňou. Svoje pevné miesto má dnes zlato aj v gastronómii.
Pýtate sa, prečo sa vlastne zlato konzumuje? Je to totiž kov, ktorý neoxiduje a nekoroduje. Preto jeako stvorené na dekoráciu rôznych gastronomických výtvorov. Pokiaľ však ide o jeho účinky naorganizmus, pátrali by ste po nich márne. A to tak po negatívnych, ako aj po pozitívnych. Jedlézlato totiž na organizmus človeka nepôsobí nijako. Dokonca nie je ani stráviteľné a po konzumáciisa z organizmu prirodzene vylúči. Aký má teda zlato v gastronómii význam? Čisto estetický. Napredvedenie svojich kulinárskych špecialít ho používajú známe a vychytené svetové reštaurácie.
V potravinárstve sa zlato označuje ako E 175. Ak teda objavíte pokrm s touto značkou v zložení,jedná sa o jedlé zlato. Dôležité je, aby zlato, ktoré je určené na konzumáciu, obsahovalo aspoň 90%čistého zlata (rýdzosť cca 21 karátov). Certifikovaní výrobcovia však používajú spravidla 23karátové jedlé zlato. Ako sa ale zlato konzumuje? Jedlé zlato má niekoľko foriem:
Ako vlastne jedlé zlato chutí? Odpoveď vás možno trochu sklame. Zlato nemá chuť. V ústach ho môžete cítiť ako jemnú textúru pevnej látky. Jeho funkcia v gastronómii je teda naozaj len dekoračná a je tiež formou prestíže.
Veríme, že na tanieri dávate prednosť klasickejším pokrmom a zlato vás poteší skôr ako personalizované šperky! Povedzme si však úprimne. Kto by odolal a aspoň raz v živote by takýto luxusný pokrm nechcel ochutnať?