Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Symbol srdca v šperkoch. Aký je jeho význam?

Symbol srdca v šperkoch. Aký je jeho význam?

 

Šperky hovoria svojou vlastnou rečou. A to rečou symbolov. Preto každým šperkom môžete niečo povedať. Každý šperk má svoj vlastný význam a môže niesť vlastné posolstvo. Rozumiete reči šperkov? Dnes sa pozrieme na veľmi obľúbený symbol – symbol srdca.

Niečo z histórie symbolu srdca

Možno aj vy máte doma zlatý náhrdelník so srdiečkom, náramky so srdiečkom, náušnice srdcia, či akýkoľvek iný šperk so srdcom. Je to jeden z najrozšírenejších a najobľúbenejších symbolov, pokiaľ ide o šperky. Niet divu. Srdce sprevádza ľudstvo už po tisícročia. Ľudské srdce má predsa spojenie s citmi a emóciami. A hoci reálne srdce vyzerá inak ako obľúbený symbol, predsa len znamená v podstate to isté.

Srdcia vraj ľudia maľovali už v dávnych dobách na steny jaskýň. Jeho tvar bol v tom čase odvodený od tvaru listov brečtanu alebo figovníka. Teda rastlín, ktoré zakrývali časti ľudského tela. Prvý krát sa ľudstvo s týmto symbolom mohlo stretnúť cca v 13. storočí, kedy ho Thibaut použil vo svojej básni Roman de la Poire. A aj keď srdce vyzeralo trošku ináč ako ho poznáme teraz, predsa len sa stalo symbolom lásky.

Dnešnú podobu tento symbol získal približne v 14. storočí. Postupne si získal obrovskú popularitu a so šperkmi s týmto symbolom sa už stretávame bežne.

| Prečítajte si: 10 príležitostí, kedy je vhodné darovať personalizovaný šperk

Čo vyjadruje symbol srdca?

Existuje veľa možností, ako interpretovať symbol srdca v šperkoch. Záleží to aj od toho, komu šperk darujete, prípadne v akom období života bol darovaný vám alebo v akej situácii sa pritom nachádzate. Zároveň tiež existuje množstvo prevedení symbolov srdca, pričom každý môže mať odlišný význam. Ktoré sú tie najbežnejšie?

  • Otvorené srdce. Ideálne pre ľudí, ktorí sú otvorení iným. Ktorí lásku nielen prijímajú, ale ju aj dávajú.
  • Rozdelené srdce. Je bežné pre páry, pričom každý z páru si nechá tú svoju polovicu. Aj keď nie sú spolu, tvoria jednu časť. A práve to je aj význam tohto symbolu. Bežný je napríklad prívesok srdce, z ktorého má každý jednu polovicu.
  • Medailón srdce alebo srdce s odkazom. Môže sa dať otvárať a je doň možné umiestniť napríklad fotografiu. Špeciálne je tiež srdce s gravírovaním, kde môže darca nechať vygravírovať svoj osobný odkaz. Vďaka tomu je šperk jedinečný a má svoj osobitý význam. Obľúbené sú napríklad náušnice srdiečka alebo zlatá retiazka so srdiečkom s gravírovaním.
  • Srdce so šípom. Ide o tzv. Amorov šíp, ktorý prebodol srdce. Ak vám niekto takýto symbol daruje, znamená to hlbokú a úprimnú lásku.
  • Červené srdce. Aj šperk s červeným srdiečkom je symbolom lásky. Predstavuje aj vášeň a hlboké spojenie.
  • Čierne srdce. Býva vyjadrením smútku a bolesti.

 

Srdce ako obľúbený darček

Komu teda môžete symbol srdca darovať a pri akých príležitostiach? Srdce je azda najobľúbenejším darčekom na sviatok sv. Valentína. Vtedy sa daruje nielen v podobe šperkov, ale aj rôznych plyšových hračiek, či Valentínok. V tento sviatok môžete svojej láske darovať napríklad zlaté náušnice srdiečka, prívesok srdce, či akýkoľvek iný šperk s týmto symbolom.

Nie je to však len šperk pre partnerku. Srdce môžete pokojne darovať aj svojej mamičke, sestre, dcére, či najlepšej priateľke. Šperk so symbolom srdca je jednoducho perfektný darček pre každého, na kom vám záleží.

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

MGZmOTBlYz