Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950

   Ako rozmotať zauzlenú retiazku? Tu sú návody!

Ako rozmotať zauzlenú retiazku? Tu sú návody!

Iste sa to už stalo aj vám. Chceli ste si vziať vašu obľúbenú zlatú retiazku, no zistili ste, že je úplne zauzlená. Na zložité rozmotávanie ste nemali čas a tak ste ju sklamane vrátili späť do šperkovnice. Že ste sa s rozmotávaním retiazky neskôr poriadne potrápili? Možno nepoznáte správny spôsob, ako retiazku bezpečne a jednoducho rozmotať.

Retiazky hlavne správne skladujte

V prvom rade však platí, že retiazky by ste mali správne skladovať. A to tak, aby k ich zauzleniu vôbec nedochádzalo. Ak retiazky nesprávne skladujete, nielenže sa môže zauzliť samotná retiazka, ale môžu sa tiež zamotať jednotlivé retiazky navzájom. A vtedy sa pri ich rozmotávaní už naozaj zapotíte! A čo je horšie, môžete ich poškodiť. Ako teda retiazky skladovať?

  • Zaveste retiazku na háčik
  • Skladujte ju natiahnutú a s oboma koncami pevne pripevnenými (napríklad špendlíkom o mäkkú podušku šperkovnice)
  • Prevlečte retiazku cez slamku na pitie

Že je už neskoro a vaša retiazka je už zauzlená? Takto si s tým jednoducho poradíte!

| Pozrite si našu ponuku personalizovaných retiazok

Tipy na rozmotanie retiazky

Na rozmotávanie retiazky si pripravte dávku trpezlivosti, šikovné ruky a pomocníkov v podobe oleja, či skrutkovača. Ako teda na to?

Ako rozmotať zauzlenú retiazku? Tu sú návody!

1. Použite na rozmotanie skrutkovač

Vezmite si tenučký krížový skrutkovač a zamotanú retiazku položte na podložku, aby ste zabránili poškriabaniu povrchu stola. Špičku skrutkovača opatrne vsuňte do stredu uzla retiazky tak, aby sa hrot objavil na druhom konci uzla. Potom skrutkovačom pomaly pohybujte do strán, aby sa otvor uzla rozširoval. Ak je medzera v uzle dostatočne veľká, retiazku sa vám podarí rozmotať.

Buďte však opatrní, aby ste skrutkovačom nepichli do očka retiazky. Mohli by ste ju poškodiť. Ak je uzol naozaj pevný, alternatívou skrutkovača je zatvárací špendlík, ktorý vsuniete aj do veľmi tesného uzla.

| Prečítatje si: Ako vyčistiť zlato? Poznáme overené spôsoby!

2. Pomôžte si olejom

Použite jemný neagresívny olej – napríklad detský alebo olivový, ktorý kvapnite priamo na zauzlené miesto. Vďaka oleju bude uzol pohyblivejší, lepšie sa s ním bude manipulovať. Po aplikovaní oleja použite špendlíky alebo špáradlá a postupujte ako v predchádzajúcom kroku – opatrne rozťahujte uzol. Aj tu existuje alternatíva – namiesto oleja môžete použiť detský púder. Nakoniec, samozrejme, nezabudnite retiazku dôkladne vyčistiť.

3. Mydlo alebo saponát na okná a vibrácie

Možno najjednoduchší spôsob je použitie jemného mydla alebo saponátu na okná. Zauzlenú retiazku vložte do nádobky s vodou a s jemným mydlom alebo saponátom. Položte nádobku na niečo, čo vibruje, napríklad na práčku. Po niekoľkých minútach by sa mal uzol uvoľniť. Potom stačí jemne uzol roztiahnuť a máte hotovo.

Pamätajte, že so zauzlenou retiazkou musíte pracovať vždy jemne! Ak sa práve niekam ponáhľate, retiazku radšej odložte a jej rozuzlenie si nechajte na neskôr. Ak by ste ju prudko poťahovali, mohli by ste ju pri rozuzľovaní potrhať, prípadne dokonca poškodiť jednotlivé očká. Preto musíte pracovať trpezlivo a s citom.

Ak vám to naozaj nejde, požiadajte o pomoc niekoho, kto má jemné prsty a dostatok trpezlivosti. A ak je retiazka skutočne veľmi zauzlená a neviete si s ňou rady, požiadajte o pomoc zlatníka.

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 

Vytvorené systémom www.webareal.sk

MTM0YTE